Strona główna
Prokuratura Okręgowa
Prokuratury Rejonowe
Lokalizacja
Godziny urzędowania
Uprawnienia pokrzywdzonych
Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Zagrożenia dla małoletnich w Internecie
Ogłoszenia
Zamówienia publiczne
Rzecznik prasowy - 663 863 786
Przydatne informacje
Ochrona danych osobowych
Informacja dla osób niepełnosprawnych
 
Komunikat
2018-10-17
Prokurator Krajowy na IV Europejskim Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC 2018... 
czytaj więcej...
Komunikat
2018-10-17
Prokurator Krajowy i Główny Inspektor Farmaceutyczny podpisali porozumienie... 
czytaj więcej...
Komunikat
2018-10-17
Narada służbowa z udziałem Prokuratora Generalnego i Prokuratora Krajowego... 
czytaj więcej...
Biuletyn Informacji Publicznej
PO w Koninie
» AktualnoÂści
 

Komunikat

2017-12-21
Wczoraj (19 grudnia 2017 roku) w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach wykonano czynności procesowe z pięcioma zatrzymanymi przez CBA osobami podejrzanymi o przestępstwa o charakterze korupcyjnym.
Także wczoraj funkcjonariusze CBA przeprowadzili przeszukania w kilkudziesięciu miejscach. W trakcie tych czynności ujawniono i zabezpieczono między innymi dokumentację niezbędną dla wyjaśnienia wszystkich okoliczności sprawy.
Korzyść majątkowa o wartości 1 milion złotych
Skrupulatnie zebrany przez CBA obszerny materiał dowodowy m.in. w postaci podsłuchów i zeznań świadków zobligował prokuraturę do ogłoszenia zatrzymanym zarzutów.
Syn Senatora Rzeczpospolitej Polskiej Grzegorz K. usłyszał zarzut dotyczący tego, że działając wspólnie i w porozumieniu z osobą pełniącą funkcję publiczną Senatora Rzeczpospolitej Polskiej, powołując się wobec przedstawicieli spółki Echo Investment S.A. na wpływy w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Krakowie, u Prezydenta Miasta Krakowa i u Wojewody Małopolskiego, podjął się pośrednictwa w załatwieniu sprawy administracyjnej. Miało ono polegać na bezprawnym wywarciu wpływu na wydanie decyzji o umorzeniu postępowania administracyjnego dotyczącego wpisania do rejestru zabytków budynku dawnego hotelu Cracovia i kina Kijów w Krakowie. W zamian za to przyjął on obietnicę udzielania korzyści majątkowej znacznej wartości w kwocie 1 miliona złotych. Połowa tych pieniędzy została przyjęta w formie  darowizny wpłaconej na rzecz Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym, w której Grzegorz K. pełnił funkcję wiceprezesa zarządu, a Senator RP pełnił funkcję prezesa zarządu.
Zarzuty złożenia obietnicy udzielenia Senatorowi Rzeczpospolitej Polskiej korzyści majątkowej znacznej wartości w kwocie 1 miliona złotych i wręczenia mu korzyści majątkowej w kwocie 500 tysięcy złotych w związku z postępowaniem administracyjnym dotyczącym budynku dawnego hotelu Cracovia i kina Kijów w Krakowie usłyszały również osoby związane ze spółką Echo Investment S.A.. Chodzi o zatrzymanych wczoraj podejrzanych Przemysława K. i Mikołaja M.
Spółka miała otrzymać 4 miliony 400 tysiące złotych
Podejrzany syn Senatora - Grzegorz K. usłyszał także zarzuty dotyczące przyjęcia korzyści majątkowej o wartości co najmniej 170 tysięcy złotych od prezesa zarządu spółki Małopolskie Dworce Autobusowe S.A. Korzyść ta została wręczona w zamian za wywarcie wpływu na prezesa zarządu i członków zarządu PKP S.A. w zakresie podjęcia decyzji dotyczącej jednej z umów zawartych pomiędzy spółką PKP S.A. a spółką Małopolskie Dworce Autobusowe S.A. Na mocy tej umowy krakowska spółka miała otrzymać 4 miliony 400 tysiące złotych, jako partycypacja w kosztach prowadzonej inwestycji rozbudowy dworca autobusowego w Krakowie. Podejrzany dopuścił się tego czynu działając wspólnie i w porozumieniu z osobą pełniącą funkcję publiczną Senatora Rzeczpospolitej Polskiej.
Zarzut udzielenia korzyści majątkowej usłyszał również zatrzymany wczoraj Marcin F. - prezesa zarządu spółki Małopolskie Dworce Autobusowe S.A.
Łapówka w zamian za pomoc skazanemu
Podejrzany Grzegorz K., działając wspólnie i w porozumieniu z osobą pełniącą funkcję publiczną Senatora Rzeczpospolitej Polskiej, podjął się także pośrednictwa przy załatwianiu sprawy penitencjarnej Roberta P., który został skazany za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Wywołując przekonanie u Marcina F. i Grzegorza F. o posiadaniu wpływów w Areszcie Śledczym w Krakowie, podjął się on pośrednictwa w zamianie sposobu odbywania kary przez skazanego w systemie półotwartym, w zamian za korzyść majątkową o wartości co najmniej 24 tysięcy złotych.
Komisja penitencjarna Aresztu Śledczego w Krakowie 28 kwietnia 2016 roku podjęła decyzję o skierowaniu skazanego Roberta P. do odbywania kary w zakładzie karnym typu półotwartego.
Zarzuty udzielenia korzyści majątkowej usłyszeli również zatrzymani wczoraj Marcin F. i Grzegorz F.
Podejrzani złożyli wyjaśnienia
Wszyscy przesłuchani wczoraj w charakterze podejrzanych nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyli wyjaśnienia, w których w określonym zakresie potwierdzili przebieg zdarzeń ustalony wcześniej przez CBA i prokuraturę.
Dziś (20 grudnia 2017 roku) wszyscy podejrzani będą składali uzupełniające wyjaśnienia. Po zakończeniu tych czynności procesowych dziś, w godzinach popołudniowych, zostaną podjęte decyzje w zakresie zastosowania wobec nich środków zapobiegawczych, w tym ewentualnego wystąpienia do Sądu z wnioskami o ich tymczasowe aresztowanie.
Skierowano wniosek o uchylenie immunitetu
Rzetelnie zebrany przez CBA obszerny materiał dowodowy m.in. w postaci podsłuchów i zeznań świadków zobligował także prokuraturę do skierowania wczoraj do Marszałka Senatu Rzeczpospolitej Polskiej – zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora oraz przepisów kodeksu postępowania karnego – wniosku o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej oraz na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora RP Stanisława Koguta, którego nazwisko pojawia się w związku z korupcyjnym działaniem podejrzanych pięciu osób.
W przypadku wyrażenia takiej zgody prokuratura, zobowiązana przepisami kodeksu postępowania karnego, ogłosi senatorowi zarzuty popełnienia trzech przestępstw o charakterze korupcyjnym.
Dział Prasowy
 « wstecz 
Prokuratura Okręgowa w Koninie 2019 © Wszystkie prawa zastrzeżone licznik odwiedzin: 501061